
Ілюстрація:kudesniki.org
Деревина берези має однорідну структуру. У ній практично немає природних смол. Матеріали з цього дерева володіють високою міцністю, особливо при ударних навантаженнях. Часто використовується для виробництва меблів.
Береза потрапляє на ринок у вигляді “кругляка”, пиломатеріалів, як струганий або лущений шпон, а також у вигляді фанери. Матеріал дуже легкий в обробці, не сколюється, легко забарвлюється, полірується, відмінно гнеться в розпареному стані.
Деревина берези має необходимымисвойством, що дозволяють широко задіяти її у внутрішніх оздоблювальних роботах. Дошку берези можна з легкістю імітувати під більшість багатьох цінних порід дерев.
Велика частина одержуваної деревини на сьогоднішній день надходить на виробництво шпону і фанери. Незважаючи на податливість, гнучкість і еластичність вона не користується популярністю серед народних умільців.
Дошка берези є поширеним пиломатеріалом для робіт у будинку. Внаслідок того, що деревина берези досить еластична і м’яка, її легко обробляти, і в той же час вона набагато твердіше тополі чи липи.
Масивна суха дошка берези використовується тільки для внутрішніх робіт. В якості матеріалу для зведення будинку, вона не підходить, тому що сильно вразливою до впливу грибка і вологи.
Такі властивості говорять про успішне використання фанери з березового шпону як матеріалу для інтер’єрної обробки та виробництва меблів, а ось для зовнішніх робіт її застосовувати не рекомендується, тому що ця деревина схильна до загнивання і викривлення в умовах підвищеної вологості. Березова фанера набагато міцніше інших видів, легка в обробці і оптимальна для подальшого фарбування або будь-якого іншого виду обробки.
Області застосування деревини берези
Деревина берези широко застосовується в столярно-меблевому виробництві для виготовлення різних виробів домашнього вжитку.
Березова фанера знаходить широке застосування у домашніх майстрів. З неї виготовляють різні настінні полички, ажурні підставки під квіти, легкі меблі. Також фанеру застосовують для облицювання стінових панелей усередині приміщень, для створення різних перегородок, для зміни інтер’єру. Слід зазначити, що березову фанеру можна з успіхом застосовувати замість гіпсокартону.
Меблі виготовляють з масиву берези, або використовую березовий шпон для облицювання. При цьому зовнішні поверхні або тонують морилками, або залишають природний колір деревини, тому що сама по собі береза має гарний світлий малюнок.
Паркет з березової деревини володіє високими експлуатаційними властивостями, термін служби такого підлогового покриття становить багато років.
Дуже широко застосовують березу для виготовлення в домашніх умовах різних виробів. Обробні дошки для кухні, ручки для ножів, ложки, гребінці, різноманітні підставки, шкатулки, іграшки, шахові фігурки і т. п.
Береза дуже добре точиться на токарних верстатах, тому з неї з успіхом виготовляють велику кількість різних предметів. Ємності для сипучих продуктів, підноси, вази, тарілки, конфетница, різні сувеніри.
Завдяки тому, що береза ріжеться без сколів по різних напрямках, вона широко застосовується майстрами-різьбярами по дереву. Особливо вдало вона підходить для виконання невеликих робіт, різних мініатюрних статуеток, дрібної різьби на виробах, невеликих дерев’яних картин, ікон. З березових рейок виготовляють різьблені рамки для дзеркал, картин та фотографій.
Березовий шпон широко застосовують у маркетрі і інтарсії. Заготовки можна протравити морилками, при цьому виходить широка колірна гамма, а можна підбирати за природним відтінкам необроблений шпон для створення картин на поверхнях меблів.
Домашні майстри роблять з берези ручки для інструментів і топорища.
Застосовують цю деревину при виготовленні ложею мисливських рушниць, спортивних списів і дисків, лижею. Окремі частини музичних інструментів виробляють також з цієї деревини. З пресованої берези виробляють втулки, підшипники, шестерні.
Бочки з березової деревини не дають запаху, тому їх широко застосовую для зберігання продуктів харчування.
У промисловому виробництві з берези виробляють целюлозу високої якості, яка в подальшому йде як сировина на паперові фабрики.
Наукова класифікація
Фізичні властивості
Домен:
Еукаріоти
Середня щільність:
610-650 кг/м3
Царство:
Рослини
Межі щільності:
460-830 кг/м3
Відділ:
Квіткові
Поздовжня усадка:
0,6 %
Клас:
Дводольні
Радіальна усадка:
5,3 %
Порядок:
Букоцветные
Тангенціальна усадка:
7,8 %
Сімейство:
Березові
Радіальне набухання:
0,29 %
Рід:
Береза
Тангенціальне набухання:
0,41 %
Міжнародне наукове назва
Міцність на згин:
120 Н/мм2
Betula L. (1753)
Міцність на стиск:
60 Н/мм2
Типовий вигляд
Межа міцності:
137 Н/мм2
Betula alba L. [2], nom. utique rej. = Betula pubescens Ehrh. — Береза пухнаста
Теплопровідність:
0,142 Вт/км
Паливні властивості
4,3 кВт•год/кг
Види берези
Згідно з даними сайту Королівських ботанічних садів Кью, рід налічує 113 видів і гібридів, найбільш відомі з них:
- Береза вишнева (Betula lenta). Вигляд з Північної Америки з блискучою червонувато-коричневою або майже чорною корою.
- Береза низька (Betula nana). Чагарник висотою зазвичай не більше 1 м з дрібними округлими листками; росте в Європі на болотах, у заболочених сосняках.
- Береза низька, або Береза приземкувата (Betula humilis). Чагарник заввишки до 2 м з еліптичними листям; росте в Європі по берегах водойм, на болотах.
- Береза повисла, або Береза бородавчаста, або Береза повисла, або Береза поникла (Betula pendula). Вид, широко розповсюджений в Європі і Сибіру; зустрічається також в північній Африці. Кора від сніжно-білого до сірувато-білою. Висота зазвичай 10-15 м, іноді до 30 м. Молоді пагони голі, бородавчасті (на відміну від берези опушеною, у якій молоді пагони опушені і без бородавок).
- Береза корисна (Betula utilis). Вид з Гімалаїв висотою до 18 м зі світлою гладкою корою.
- Береза пухнаста, або Береза опушена (Betula pubescens). У Європейській частині Росії нерідко росте поруч з березою бородавчастої. Про те, як відрізнити ці види, див. вище. Є номенклатурним типом.
- Береза чорна (Betula alba). Вид зі східної частини Північної Америки. У молодих дерев кора біла, гладка, у більш старих — темна, зморшкувата. Імовірно, предковый вигляд
- Береза Ермана, або Береза кам’яна (Betula ermanii). Зустрічається на Камчатці, Сахаліні, по берегах Охотського моря. Названа кам’яної за надзвичайно міцну, щільну і важку деревину, яка тоне у воді.
Корисні таблиці
Міцність деревини при вологості до 12%
Вид берези
При статистичному згинанні
При стисненні волокон
При радіальному сколюванні
При тангенціальному розпилі
Даурська
1202-105 Па
601,44-105 Па
125-105 Па
152-105 Па
Ребриста
1265,6-105 Па
628,32-105 Па
138,43-105 Па
172-105 Па
Кам’яна
1266-105 Па
609-105 Па
—
—
Показники питомої ваги
Середня вага свежеструбленной берези
Граничний вагу свіжозрубаної берези
Середня вага сухої берези
Граничний вагу сухої берези
0,94
0,8-1,09
0,65
0,51-0,77
Зміни властивостей термічно модифікованої деревини берези та ялини порівняно з немодифікованою деревиною
Зразок деревини
Т
W
рб
а
β
σw
σw
W
W
(°С)
(%)
(кг/м3)
(%)
(%)
(МПа)
(МПа)
(%)
(%)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Береза термо.
185
2,8
535
10,7
11,1
78,5
73,1
8,1
117,8
Береза немодиф.
20
7,4
523
15,3
20,5
68,7
130,86
15,4
124,5
Зміна
+2%
-30%
-46%
+14%
-44%
-47%
-5%
Ялина термо.
165
5,8
397
8,1
9,0
56,4
74,37
11,1
197,8
Ялина немодиф.
20
7,4
331
9,3
11,1
44,4
63,8
14,9
245,7
Зміна
+20%
-13%
-19%
+27%
+17%
-26%
-19%
Питома (уд., масова) теплова ємність листяного дерева
Кількість тепла (теплової енергії) необхідне для нагрівання речовини на 1 градус.
Категорія.
Стан.
Одиниці вимірювання питомої теплоємності.
Величина питомої теплоємності.
Вид інформації в таблиці.
Джерело інформації.
Питома теплоємність БЕРЕЗИ
Теплофізичні властивості
Натуральне листяне дерево з сімейства березових
кДж/кг на 1 градус
1.25
Довідкові дані
Довідник фізичних властивостей речовин і матеріалів.