
Ілюстрація:realderevo.ru
В останні роки одним з найбільш сучасних матеріалів, які застосовують для опоряджувальних робіт у приміщенні, є зістарена деревина. У природних умовах деревина старіє протягом дуже багатьох років. З цієї причини була придумана особлива методика штучного старіння лісоматеріалів – брашірованіе, від англ. Brush – щітка.
Брашірованная деревина
Враження «штучного старіння» можна досягти за допомогою видалення особливими щітками, які виготовлені з металу, м’якого ворсу з зовнішнього шару лісоматеріалів. Після таких маніпуляцій фахівці отримують поверхню з рельєфом яскраво окреслених річних кілець. Цим способом можна підкреслити природну красу і структуру лісоматеріалів. Такі матеріали виглядають вишукано і благородно. З допомогою брашірованіе можна вигідно акцентувати увагу на натуральності підлогового покриття.
Брашированную паркетну дошку прийнято робити з м’яких і середніх по твердості сортів лісоматеріалів, в яких чітко виділяються кордони річних кілець, наприклад, дуб, ясен, горіх, модрина, мербау, венге, ятоба. Застосовується цей метод для букових, кленових, грушевих, вишневих, тикових лісоматеріалів. Деревина цих порід дуже м’яка і не має яскраво вираженим малюнком.
Брашірованіе здійснюється з застосуванням різних пристроїв і спеціальних технік. Проте суть одна – потрібно зняти верхні м’які волокна з верхнього пласта. Після цього утворюється тверда поверхня з чітко окресленим малюнком і структурою річних кілець. Після цього необхідно підібрати спеціальний відтінок, який допоможе більшою мірою підкреслити необхідний ефект старіння лісоматеріалу.
З винаходом цього методу відкрилися широкі можливості по видозміні текстури і відтінку різних сортів лісоматеріалів. За допомогою особливих тонувальних матеріалів можна створити ефект патини, при якому основну частину деревини фарбують одним тоном, а пори деревини іншим. В якості барвників застосовуються найрізноманітніші відтінки, все залежить від фантазії.
Будь-яка робота з деревом передбачає його захист від мікроорганізмів і жуков, і брашірованіе не виняток. По закінченню забарвлення сировину необхідно відполірувати або нанести лак. Брашірованная деревина дуже популярна у виробництві меблів, крім цього її часто застосовують для внутрішньої обробки і створення різних аксесуарів.
Головними достоїнствами штучно постарених лісоматеріалів є:
- незвичайний і модний зовнішній вигляд
- стійкість до ураження мікроорганізмами і жуками
- можна зробити абсолютно унікальні предмети інтер’єру, в тому числі елітного сегмента.
Декоративна обробка звичайних сортів деревини дає можливість зробити штучну імітацію екзотичних сортів, але ціна такого матеріалу буде значно нижче.
Брашіровка деревини
Для здійснення процедури брашірованіе необхідна спеціалізована апаратура, потрібно чітко слідувати всім правилам роботи з деревиною.
Процес брашірованіе включає такі операції:
- обробка верхньої поверхні за допомогою металевих щіток. Таким чином, потрібно зняти найбільш м’які, зовнішні волокна лісоматеріалів
- після цього здійснюється шліфування із застосуванням полімерної, абразивної щітки. крім цього можна вибрати наждачний папір з крупними зернами
- далі потрібно покрити матеріал морилкою та іншими фарбувальними речовинами
- після того, як матеріал висохне, треба здійснити поліровку і кілька разів розкрити матеріал лаком.
Головні пристосування для здійснення брашірованіе лісоматеріалів – це щітка, машинка для брашірованіе деревини і апарат з насадками. В домашніх умовах підійде пара щіток або болгарка з насадками.
Для чорнової очищення фахівці використовують насадки для болгарки, що мають металевий ворс, а на завершальній стадії — з мідним і сизалевым ворсом. Крім цього, чистова обробка може проводитися щіткою «Піранья», що дозволяє частково прибирати волокна лісоматеріалу. Як альтернатива полімерної щітці може бути використана насадка з ворсом з міді, тому що вона прибирає волокна навіть краще. Така щітка може встановлюватися і на болгарку, і на полірувальні пристрою Makita. Насадка для дрилі має інші кріплення, а щітка для неї підбирається шириною більше 5 сантиметрів.
Відкрити унікальну структуру лісоматеріалів допоможе обробка наждачним папером до 80-ї зернистістю. За допомогою стамески майстри роблять поздовжні борозни, і досить глибокі тріщини, щоб домогтися ефекту розтріскування.
Насадки на болгарку можна замінити ручної щіткою по металу. Для надання додаткової жорсткості щітки треба підрізати її болгаркою, тому що чим грубіше ворс, тим простіше виділяється текстура.
По закінченню підготовки поверхні потрібно обпалити її за допомогою гасової пальника. Варто зазначити, що застосування газової пальники для цієї роботи не підійде. За допомогою випалу:
- видаляються зайві маленькі волокна
- виділяє текстура дерева
- висушується зовнішній шар матеріалу.
Сировина для брашірованіе необхідно вибирати гладке і відшліфоване. Варто обробити матеріал рейсмусом вздовж волокон деревини. На будівельному ринку присутня багато установок і машинок для цієї роботи, проте купувати їх варто лише тоді, коли знадобиться обробляти великі обсяги, наприклад, для створення підлогового покриття.
Найчастіше майстри використовують зачисний фрезер, іменований щіткової машиною FESTOOL RUSTOFIX RAS 180. У наборі з таким апаратом йде три щітки. Крім цього можна купити шліфувальну машину Makita 9741, але у неї виникають труднощі з подоланням кутів: в місцях стиків підлоги і стін потрібно здійснити обробку болгаркою. З числа новинок фахівці рекомендують купувати Felisatti AGF 110/1010E, яка коштує недорого і оснащена опорним роликом. До цих апаратів в спеціалізованих магазинах продається багато додаткових щіток.
Брашірованіе деревини своїми руками
Перш ніж осущесвить брашірованіе деревини своїми руками, потрібно намочити сировину, щоб позбутися від дрібної деревної пилу. Першим етапом роботи є обробка щіткою з металевого дроту. Жорсткість потрібно підібрати, враховуючи міцність і твердість обраного сорту лісоматеріалів. Переміщати інструмент потрібно по ходу волокон, в помірному темпі, щоб з найвищою ретельністю вискоблити зразок. При збільшенні частоти обертів механічної щітки, можливо запікання деревини, чого допускати не можна. Якщо у вас звичайний ручний інструмент, то ви легко визначите темп для обробки матеріалу. Однак ручна праця потребує багато зусиль і часу.
По закінченню первинної жорсткої обробки потрібно змінити щітку на полімерну насадку, має абразивне покриття. Далі проводиться шліфування для видалення шорсткості і залишків волокон. Лише після шліфування можна повною мірою оцінити якість роботи, визначити глибину структурування. На цьому ж етапі матеріал декорується: за допомогою стамески робляться поглиблення природної форми.
Насадка, обладнана сизалеві щіткою, відмінно підходить для фінального етапу полірування лісоматеріалу. З її допомогою можна надати додаткової фактури заготівлі. При обробці зразка вручну, варто скористатися дрібнозернистим наждачним папером, для отримання ідеально гладкої поверхні заготовки. Після цього зразок потрібно ретельно просушити.
Для додання предмету унікальною розкоші майстри часто використовують техніку патинування – фарбування глибоких тріщин в більш темний колір або нанесення позолоти. Дуже дорого виглядає на природному фоні забита мікротріщини золота фарба. По закінченню забарвлення пігментними складами матеріал треба ще раз відполірувати, щоб видалити всі вади, які могли з’явитися під час фарбування.
Якщо ви вирішили зробити башированнный паркет, варто придбати особливий паркетний лак. Саме він збереже первозданний вигляд вашого підлогового покриття.
Хімічні речовини в роботі по штучному состаріваніє лісоматеріалів використовують, щоб полегшити свою роботу. За допомогою спеціальних хімічно активних речовин можна легко видалити м’яку волокнисту частину лісоматеріалів. Такий препарат розм’якшує або роз’їдає поверхню матеріалу таким чином, що майстрові потрібно тільки зішкребти непотрібну частину.
Для таких цілей використовують кислотні, лужні розчини та інші їдкі кошти. Із застосуванням таких речовин щітки з металу на початку роботи взагалі не потрібні. Потрібно просто кілька раз обробити і змити засіб з лісоматеріалу.
Оскільки в цій роботі застосовуються хімічні речовини, які можуть потрапити в дихальні шляхи людини, варто обов’язково використовувати засоби індивідуального захисту. Однак, якщо погода дозволяє, краще ці роботи зробити на відкритому повітрі.