Палісандр


Колірна гамма деревини палісандра коливається залежно від різновиду. Головний фон — від рожево-светлокоричневого до цегляно-червоного або шоколадно-бурогоцвета.Візерунок являє собою темні прожилки, часто з фіолетовим відтінком. У більшої частини палисандров роду Dalbergia внаслідок підвищеного вмісту ефірних олій у свіжозрубаному вигляді деревина володіє приємним квітковим ароматом, який, на жаль, зникає після сушіння. Твердість цього матеріалу вдвічі вище дуба, він має високу міцність і легко піддається поліровці.

Крім застосування в масиві, з деревини палісандра роблять вельми привабливий шпон, малюнок якого часто залежить від вибору напрямку стругання, що дає можливість підбирати досить вишукані візерунки. Деревина застосовується у виготовленні меблів, паркету, музичних інструментів, більярдних київ.

З цього матеріалу виготовляють високоякісні меблі і паркет. В якості декоративної деревини, що володіє високою різноманітністю відтінків, вона використовується в інтер’єрі дорогих вагонів, кают і лайнерів. Завдяки своїй стійкості і довговічності вона відмінно підходить для виробництва дверей, віконних рам, різьблений меблів, шахів, тростин, рукояток парасольок, футлярів, гітар. Палісандр є головним матеріалом при виробництві клавіш ксилофона.

Будучи в кілька разів твердіше дуба, масивна дошка з палісандра не вимагає особливого догляду, а різноманітність відтінків, колірних гам і візерунків зрізу можуть задовольнити навіть найбільш вимогливих клієнтів. Велика кількість масла в деревині палісандра дає можливість вибрати між масивною дошкою, яка покрита лаком і натуральній масивною дошкою з палісандра без покриття. Довговічний, якісний, неперевершено красивий пол, який покритий масивною дошкою з палісандра, може радувати століттями.

Області застосування палісандра

Палісандр з-за своєї унікальної твердості ідеально підходить для різьби по ньому. В силу цього різьбярі з нього виготовляють надзвичайно красиві речі, багато з яких є справжніми витворами мистецтва. Чудово виглядають парасолі тростини з витонченими ручками з цього екзотичного дерева. Шикарним подарунком вважаються різьблені шкатулки для коштовностей і сигар. Виготовляють з палісандра дорогі музичні інструменти, володіють неповторним звучанням. У меблевому виробництві використовують деревину палісандра для виготовлення елітної екзотичної меблів.

Паркет з нього застосовують при створенні розкішних ексклюзивних інтер’єрів. Для паркету використовують деревну серцевину палісандра. Відмінною особливістю паркету і масивної дошки є різноманіття колірних відтінків. Це дозволяє створювати різноманітні і неповторні малюнки підлогових покриттів.

При монтажі використовують для остаточної обробки поверхні підлогового покриття масло або лак. У добре освітлюваних сонячним світлом приміщеннях, підлогове покриття з даного матеріалу має властивість з часом світлішати. Але привабливість його зовнішнього вигляду при цьому нітрохи не втрачається.Елітну масивну дошку виготовляють з цілісного шматка дерева. Її при цьому можуть за бажанням замовника покривати лаком, а можуть залишати без покриття.

Види палисандров

  • Dalbergia latifolia — також відомий як індійське рожеве дерево, яванський палісандр, індонезійське рожеве дерево, бомбейское чорне дерево, малабар і сонокелинг. Зустрічається в Індії, Пакистані, Шрі-Ланці та Індонезії.
  • Сиссу — Dalbergia sissoo — інший вид того ж роду з Індії, який у торговій практиці зазвичай не відрізняється від індійського палісандра і йде під тими ж назвами.
  • Сіамський палісандр — Dalbergia cochinchinensis, також відомий як ‘вогняне дерево’ або чак, або бірманський рожеве дерево — Dalbergia olivera — також зване бірманським тюльпанові деревом, і ряд інших з Камбоджі — Dalbergia cultrata, камлай з В’єтнаму — Dalbergia bariensis). На ринку як самостійні породи вони зустрічаються досить рідко.
  • Палісандр Ріо — Dalbergia nigra — бразильське рожеве дерево, бразильський палісандр, жакаранда Ріо, жакаранда та Байя, жакаранда прето, жакаранда кавиуна, пау прето, палісандр де Сегипп. Ареал обмежений Бразилією, в даний час порода є рідкісною і охороняється. Не слід змішувати з «просто» бразильським деревом — Caesalpinia echinata, яке точніше називати «бразильським залізним деревом».
  • Королівське дерево — Dalbergia cearensis — також бразильське королівське дерево, чорне дерево, жакаранда віолета, пау віолета. Виростає в східній Бразилії, назване так із-за своєї популярності при дворі Людовика XIV і Людовика XV. Основна область застосування сьогодні — інкрустація, маркетрі, невеликі токарні вироби і т. п. «Фіолетовим деревом» також можуть називати іншу південноамериканську породу, амарант, він же перплхарт — Peltogyne paniculata, P. pubescens.
  • Кокоболо — Dalbergia retusa — також гранадилло, нікарагуанське рожеве дерево, палісандр центральноамериканський, намбар, пало негро, фунера, саламандровый палісандр, кораловий палісандр.
  • Гондурасское рожеве дерево — Dalbergia stevensonii і Dalbergia tucerensis — також центральноамериканська рожеве дерево. Ареал — Центральна Америка.
  • Бразильське тюльпанове дерево — Dalbergia frutescens — також пау троянда, жакаранда троянда, де пау фузо, пинквуд, буа де роз, рожеве дерево Байя. Назва, швидше за все, пов’язано з запахом свіжозрубаної деревини.
  • Амазонський палісандр — Dalbergia spruceana — амазонское рожеве дерево, жакаранда ду Пара росте на північному сході Бразилії. Нагадує палісандр Ріо, але відрізняється від нього по запаху і мікроструктурі.
  • В Південній Америці є й інші види дальбергий, в тому числі комерційно використовуються — Dalbergia glomerata — з Центральної Америки), але всі ці види малопоширені в природі і досить рідко зустрічаються на ринку. Тим не менш, як поодинокі пропозиції можна зустріти, наприклад, каматилло — Dalbergia congestiflora — також відоме як королівське дерево Пара і мексиканське королівське дерево.

Корисні таблиці

Усушка

 

Дуже низька

Низька

Середня

Висока

Дуже висока

Тангенціальна

0.0

 

 

 

 

Радіальна

0 – 2

 

 

 

 

Напруга

 

Структурний № 1

Структурний № 2

Структурний № 3

Структурний № 4

Структурний № 5

Не висушена

F14

F11

F8

F7

F5

Висушена

F17

F14

F11

F8

F7

Стандартна щільність

Не висушена

0 кг/м3

Висушена

650 кг/м3

Механічні властивості

Межа міцності при крученні (не висушена)

63-74

Межа міцності при крученні (висушена)

95-122

Модуль пружності (не висушена)

8.2-11

Модуль пружності (висушена)

12-15

Максимальна міцність при стисненні (не висушена)

26-38

Максимальна міцність при стисненні (висушена)

43-64

Ударостійкість (не висушена)

8.5-13

Ударостійкість (висушена)

7.5-10

Твердість (не висушена)

4.2-5.6

Твердість (висушена)

4.7-12

Стійкість

 

Низька

Середня

Помірно висока

Висока

В землі

(0 – 5 років)

(5 – 15 років)

(15 – 25 років)

(більше 25 років)

Над землею

(0 – 7 років)

(7 – 15 років)

(15 – 40 років)

(більше 40 років)

До впливу морських древоточцев

(0 – 20 років, зазвичай < 5)

(21 – 40 років)

(41 – 64 років)

(більше 60 років)

 

До впливу древогрыза

Схильний

До пошкодження термітами

Стійкий

Вогнестійкість

Зона гасіння

<250

Пожежостійкість

BAL – 12.5 і 19

Тільки двері та віконні рами дерев’яні