
Колірна гамма деревини палісандра коливається залежно від різновиду. Головний фон — від рожево-светлокоричневого до цегляно-червоного або шоколадно-бурогоцвета.Візерунок являє собою темні прожилки, часто з фіолетовим відтінком. У більшої частини палисандров роду Dalbergia внаслідок підвищеного вмісту ефірних олій у свіжозрубаному вигляді деревина володіє приємним квітковим ароматом, який, на жаль, зникає після сушіння. Твердість цього матеріалу вдвічі вище дуба, він має високу міцність і легко піддається поліровці.
Крім застосування в масиві, з деревини палісандра роблять вельми привабливий шпон, малюнок якого часто залежить від вибору напрямку стругання, що дає можливість підбирати досить вишукані візерунки. Деревина застосовується у виготовленні меблів, паркету, музичних інструментів, більярдних київ.
З цього матеріалу виготовляють високоякісні меблі і паркет. В якості декоративної деревини, що володіє високою різноманітністю відтінків, вона використовується в інтер’єрі дорогих вагонів, кают і лайнерів. Завдяки своїй стійкості і довговічності вона відмінно підходить для виробництва дверей, віконних рам, різьблений меблів, шахів, тростин, рукояток парасольок, футлярів, гітар. Палісандр є головним матеріалом при виробництві клавіш ксилофона.
Будучи в кілька разів твердіше дуба, масивна дошка з палісандра не вимагає особливого догляду, а різноманітність відтінків, колірних гам і візерунків зрізу можуть задовольнити навіть найбільш вимогливих клієнтів. Велика кількість масла в деревині палісандра дає можливість вибрати між масивною дошкою, яка покрита лаком і натуральній масивною дошкою з палісандра без покриття. Довговічний, якісний, неперевершено красивий пол, який покритий масивною дошкою з палісандра, може радувати століттями.
Області застосування палісандра
Палісандр з-за своєї унікальної твердості ідеально підходить для різьби по ньому. В силу цього різьбярі з нього виготовляють надзвичайно красиві речі, багато з яких є справжніми витворами мистецтва. Чудово виглядають парасолі тростини з витонченими ручками з цього екзотичного дерева. Шикарним подарунком вважаються різьблені шкатулки для коштовностей і сигар. Виготовляють з палісандра дорогі музичні інструменти, володіють неповторним звучанням. У меблевому виробництві використовують деревину палісандра для виготовлення елітної екзотичної меблів.
Паркет з нього застосовують при створенні розкішних ексклюзивних інтер’єрів. Для паркету використовують деревну серцевину палісандра. Відмінною особливістю паркету і масивної дошки є різноманіття колірних відтінків. Це дозволяє створювати різноманітні і неповторні малюнки підлогових покриттів.
При монтажі використовують для остаточної обробки поверхні підлогового покриття масло або лак. У добре освітлюваних сонячним світлом приміщеннях, підлогове покриття з даного матеріалу має властивість з часом світлішати. Але привабливість його зовнішнього вигляду при цьому нітрохи не втрачається.Елітну масивну дошку виготовляють з цілісного шматка дерева. Її при цьому можуть за бажанням замовника покривати лаком, а можуть залишати без покриття.
Види палисандров
- Dalbergia latifolia — також відомий як індійське рожеве дерево, яванський палісандр, індонезійське рожеве дерево, бомбейское чорне дерево, малабар і сонокелинг. Зустрічається в Індії, Пакистані, Шрі-Ланці та Індонезії.
- Сиссу — Dalbergia sissoo — інший вид того ж роду з Індії, який у торговій практиці зазвичай не відрізняється від індійського палісандра і йде під тими ж назвами.
- Сіамський палісандр — Dalbergia cochinchinensis, також відомий як ‘вогняне дерево’ або чак, або бірманський рожеве дерево — Dalbergia olivera — також зване бірманським тюльпанові деревом, і ряд інших з Камбоджі — Dalbergia cultrata, камлай з В’єтнаму — Dalbergia bariensis). На ринку як самостійні породи вони зустрічаються досить рідко.
- Палісандр Ріо — Dalbergia nigra — бразильське рожеве дерево, бразильський палісандр, жакаранда Ріо, жакаранда та Байя, жакаранда прето, жакаранда кавиуна, пау прето, палісандр де Сегипп. Ареал обмежений Бразилією, в даний час порода є рідкісною і охороняється. Не слід змішувати з «просто» бразильським деревом — Caesalpinia echinata, яке точніше називати «бразильським залізним деревом».
- Королівське дерево — Dalbergia cearensis — також бразильське королівське дерево, чорне дерево, жакаранда віолета, пау віолета. Виростає в східній Бразилії, назване так із-за своєї популярності при дворі Людовика XIV і Людовика XV. Основна область застосування сьогодні — інкрустація, маркетрі, невеликі токарні вироби і т. п. «Фіолетовим деревом» також можуть називати іншу південноамериканську породу, амарант, він же перплхарт — Peltogyne paniculata, P. pubescens.
- Кокоболо — Dalbergia retusa — також гранадилло, нікарагуанське рожеве дерево, палісандр центральноамериканський, намбар, пало негро, фунера, саламандровый палісандр, кораловий палісандр.
- Гондурасское рожеве дерево — Dalbergia stevensonii і Dalbergia tucerensis — також центральноамериканська рожеве дерево. Ареал — Центральна Америка.
- Бразильське тюльпанове дерево — Dalbergia frutescens — також пау троянда, жакаранда троянда, де пау фузо, пинквуд, буа де роз, рожеве дерево Байя. Назва, швидше за все, пов’язано з запахом свіжозрубаної деревини.
- Амазонський палісандр — Dalbergia spruceana — амазонское рожеве дерево, жакаранда ду Пара росте на північному сході Бразилії. Нагадує палісандр Ріо, але відрізняється від нього по запаху і мікроструктурі.
- В Південній Америці є й інші види дальбергий, в тому числі комерційно використовуються — Dalbergia glomerata — з Центральної Америки), але всі ці види малопоширені в природі і досить рідко зустрічаються на ринку. Тим не менш, як поодинокі пропозиції можна зустріти, наприклад, каматилло — Dalbergia congestiflora — також відоме як королівське дерево Пара і мексиканське королівське дерево.
Корисні таблиці
Усушка
Дуже низька
Низька
Середня
Висока
Дуже висока
Тангенціальна
✓
0.0
Радіальна
0 – 2
Напруга
Структурний № 1
Структурний № 2
Структурний № 3
Структурний № 4
Структурний № 5
Не висушена
F14
F11
F8
F7
F5
Висушена
F17
F14
F11
F8
F7
Стандартна щільність
Не висушена
0 кг/м3
Висушена
650 кг/м3
Механічні властивості
Межа міцності при крученні (не висушена)
63-74
Межа міцності при крученні (висушена)
95-122
Модуль пружності (не висушена)
8.2-11
Модуль пружності (висушена)
12-15
Максимальна міцність при стисненні (не висушена)
26-38
Максимальна міцність при стисненні (висушена)
43-64
Ударостійкість (не висушена)
8.5-13
Ударостійкість (висушена)
7.5-10
Твердість (не висушена)
4.2-5.6
Твердість (висушена)
4.7-12
Стійкість
Низька
Середня
Помірно висока
Висока
В землі
(0 – 5 років)
(5 – 15 років)
(15 – 25 років)
(більше 25 років)
Над землею
(0 – 7 років)
(7 – 15 років)
(15 – 40 років)
(більше 40 років)
До впливу морських древоточцев
(0 – 20 років, зазвичай < 5)
(21 – 40 років)
(41 – 64 років)
(більше 60 років)
До впливу древогрыза
Схильний
До пошкодження термітами
Стійкий
Вогнестійкість
Зона гасіння
<250
Пожежостійкість
BAL – 12.5 і 19
Тільки двері та віконні рами дерев’яні