Художня обробка деревини


Ілюстрація:etnografiavko.kz

  • Види художньої обробки деревини
  • Декоративна обробка деревини

Всі люди прагнуть зробити своє житло індивідуальним, неповторним, затишним. Сьогодні існує величезна кількість способів для отримання неповторного колориту і комфорту, однак найбільш привабливим протягом багатьох років залишається прикраса будинку обробленими виробами з деревини. У цій статті ми поговоримо про те, яка художня обробка деревини найбільш популярна.

Види художньої обробки деревини

До основних видів художньої обробки деревини можна віднести:

  • різьблення
  • мозаїку
  • точіння
  • випалювання
  • тиснення.

Мозаїка – це створення орнаментів або сюжетів за допомогою окремих елементів. Таке зображення збирається з маленьких шматочків одного або декількох видів деревини на якій-небудь поверхні.

Для створення мозаїчного малюнка застосовуються найрізноманітніші види деревини, які відрізняються відтінком і текстурою. Мозаїку з дерева можна віднести до творів декоративно-прикладного мистецтва. Її використовують для обробки приміщення і предметів вжитку: меблів, скриньок для прикрас і сувенірів, картин.

Мозаїка містить такі різновиди:

  • інкрустацію
  • интарсию
  • блокову мозаїку.

Інкрустація являє собою прикрасу поверхні врізаними в них шматочками деревини. Коли вставки відрізняються від основного кольору або фактури, інкрустація носить назву — інтарсія. Застосовуються в оформленні мозаїчних полотен декоративні шматочки шпону різних сортів лісоматеріалів. Таким чином, можна отримати цілісне, ніби намальоване полотно, зване маркетрі. Блокова мозаїка відрізняється наявністю тонких пластин з однаковим візерунком, які приклеюються на украшаемую поверхню. Мозаїкою легко буде займатися тим, хто володіє навичками столярної справи, а саме, створення предметів меблів. Меблі, прикрашена мозаїкою, виглядає дуже гарно, вигідно відрізняється від стандартних меблів. Певні композиційні та технологічні прийоми, які використовуються для створення мозаїчного малюнка, будуть корисні при настиланні паркету.

Різьбленням по дереву називають процес отримання зображення за допомогою вирізаних елементів. Цей вид обробки можна назвати найдавнішим. Але сьогодні різьбленням по дереву займаються багато художники і майстри. Плосковыемчатая, приміром, окреслює контури малюнка за допомогою виїмок, а контурна — створює візерунок за допомогою прямих ліній. Самого цікавого ефекту можна домогтися за допомогою рельєфного різьблення, отриманий візерунок буде об’ємним.

Прорізне різьблення можна назвати самим простим типом різьблення, її виконують за допомогою лобзика або електролобзика. Прорізна різьба, має рельєфний малюнок, застосовується для прикраси предметів меблів в стилі бароко і рококо.

Одним з найбільш затребуваних і легких методів обробки лісоматеріалів є випалювання. З допомогою розігрітих металевих штифтів на дерево наноситься візерунок, орнамент або напис. Дуже шкода, що дуже не багато людей знають про широких можливостях даного типу художньої обробки.

Деякі породи лісоматеріалів відрізняються дуже м’якою деревиною, яку легко різати. Основним видом різання дерева є випилювання лобзиком. Це простий вид обробки, який не потребує дорогих інструментів і великого досвіду. Саме з цього починається навчання художньої обробки.

В кінці минулого століття область використання лазерних технологій істотно збільшилася. Вчені винайшли різні пристрої, принцип дії яких заснований на роботі лазерного випромінювання. Застосовуються лазери і у верстатах для різання і гравіювання різних матеріалів. На лазерних установках можна різати найрізноманітніші матеріали, серед яких і дерево.

У лазерного променя є цілий ряд цікавих властивостей. Він характеризується великою теплотою і здатний пробивати отвір в будь-якому матеріалі.

Лазер застосовується для художнього оформлення сувенірної продукції, випалювання емблем і товарних знаків з дорогих сортів лісоматеріалів, а також художньо інкрустованою паркетної дошки.

Точіння приваблює легкістю обробки і можливістю отримання вироби з гладкою поверхнею і красивим зовнішнім виглядом поверхні. Таким методом найчастіше роблять дитячі іграшки. Створюють точені предмети на токарному верстаті, який винайшли давньоєгипетські майстри. Перші верстати працювали таким чином, що обертання заготовки майстра доводилося здійснювати за допомогою мотузки, один край якої був зафіксований на тятиві лука, встановленого на стелі майстерні, а другий на дерев’яній педалі. В процесі еволюції верстати постійно удосконалювалися. Сьогодні вони обладнані електроприводом, а є навіть з механічним і автоматичним управлінням.

Методика токарної обробки дає можливість домогтися округлого перетину з різним профілем. Також можна отримати виті колонки, порожнисті деталі.

Вибір деревного матеріалу визначається призначенням, параметрами, конструкцією, а також умовами використання предмета. Найчастіше майстри використовують лісоматеріали груші, яблуні, клена ясена, дуба, липи, сосни, ялини.

Важливим методом створення рельєфного декору можна назвати і тиснення. Цей процес полягає у видавлюванні малюнка на м’якій поверхні лісоматеріалу. Орнамент створюється в умовах високого тиску і температури в спеціальних прес-формах.

Для того, щоб розм’якшити деревину її потрібно пропарити або обробити розчином соляної кислоти. Після цього на поверхню кладеться прес-форма, найчастіше металева, що містить вигравіруваний негатив візерунка. Далі відбувається процес пресування під тиском 200-250 М на 1 см2. Для тиснення використовується букова, ялинова, березовий, липовий, дубова деревина.

Отримані таким чином вироби не шліфують, з цієї причини можна обробити їх мочевин-меламіновою плівкою.

Декоративна обробка деревини

Останнім етапом роботи з деревом завжди є його декоративна обробка, яка включає очищення та фарбування. Без цього деревина швидко вбирає рідину і змінює форму.

Отже, два останніх етапи роботи з деревом — це очищення і забарвлення. Спочатку дерев’яна заготовка повинна бути ретельно очищена від сміття, пилу, стружок, жиру і будь-якого іншого виду бруду. Під час користування навіть чудово ошкуренным, але незабарвленим дерев’яним предметом, висока ймовірність занози. Крім цього необроблені предмети швидше забруднюються, можуть пліснявіти, внаслідок чого істотно знижується період експлуатації. Очистка та фарбування може кардинально поміняти відтінок деревини, акцентувати увагу на текстурою.

Основними видами декоративної обробки можна віднести:

  • випал
  • відбілювання
  • вощіння
  • фарбування
  • морене.

Процедура структурування дає можливість акцентувати увагу на природну красу деревини. Головним умов є невисока щільність матеріалу і яскраво виражені річні кільця. По закінченню сушіння і зачистки, фахівці приступають до випалу.

Його виконують особливої газовим пальником, яку тримають під кутом в 45, не затримуючись на одному місці. В кінці цього процесу отриману поверхню зачищають жорсткою щіткою в напрямку волокон. Ця процедура дуже бюджетна, але зовнішній вигляд виходить дуже незвичайним.

Відбілювання деревини полягає в окисленні сполук, які надають їй природну забарвлення. Головне завдання відбілювання – зміна забарвлення, усунення вад, згладжування візерунка. Результатом буде поліпшення декоративних властивостей і збільшення періоду експлуатації.

Процес, що змінює відтінок деревини на більш світлий, можна реалізувати в кілька етапів. У результаті виходить білий шар товщиною кілька міліметрів, через який видно темну серцевину. Відбілювання також проводиться з мінімальними витратами.

Після очищення або навіть відбілювання деревина відмінно демонструє свою структуру. Однак ще більше підкреслити її можна за допомогою вощіння. Матеріал для цієї процедури вибирається згідно подальшої експлуатації предмета. Наприклад, для кухонного посуду необхідно використовувати екологічно безпечні засоби, такі як бджолиний віск. Перед нанесенням воску предмет потрібно як слід просочити, після чого створюється додатковий захист верхнього дерев’яного шару і віск не буде вбиратися.

Зазвичай в якості просочення майстри використовують рослинні олії. Просочення наноситься в кілька шарів, після чого предмет можна покривати купленої мастикою або восковим розчином. І масло, і віск потрібно обов’язково нагріти приблизно до 82 – 91C, все залежить від виду матеріалу.

За умови точного дотримання правил виконання, цей процес дозволяє істотно поліпшити зовнішній вигляд предмета, а також збільшує період експлуатації.

Для фарбування предметів, що знаходяться в приміщенні і на вулиці, застосовуються різні фарби і підготовчі розчини. Деревина не примхливий матеріал, але дотримуватися певні правила все ж необхідно:

  • перед фарбуванням обов’язкова просочення антисептиком
  • виключення контакту з прямими променями сонця
  • фарбування проводиться в сухій кімнаті з нормальною або низькою вологістю.

Для фарбування можна використовувати масло. Воно створює захисний шар, але залишає природний колір деревини, перешкоджає потемніння, виділяє текстуру. Перед нанесенням масла предмет ретельно зашкуривается наждачним папером, далі наноситься антисептик, по закінченню висихання якого можна приступати до фарбування.

Під час декоративної обробки потрібно дуже старанно фарбувати матеріал. Для фарбування відмінно підходять акрилові покриття. Сьогодні в будівельних магазинах представлена широка палітра таких матеріалів. В якості фінішного матеріалу застосовуються лаки — частіше безбарвні, але використовують і відтінкові.

Надання лісоматеріалів певного відтінку можливо за допомогою морилки. Світлі лісоматеріали простіше затонувати.

Морення здійснюється двома методами:

  • глибокий
  • поверхневий.

Глибоке морене дерева здійснюється для окремих деталей, до того, як вони будуть поєднані в одне ціле. Часто для цієї мети застосовується гніт. Заготовки повністю занурюють у фарбу і витримують там деякий час, після чого їх потрібно підвісити для стікання зайвої рідини. Ця процедура легко виконується навіть вдома. До такого методу часто вдаються для імітації коштовних порід лісоматеріалів. Фахівці досягають необхідного відтінку навіть з допомогою барвників для тканини. Більш глибокий колір виходить після багаторазового моріння.

Сьогодні найбільш древній будівельний матеріал – деревина може бути змінений до невпізнання і застосовуватися у найрізноманітніших галузях. Декоративна обробка деревини збільшує період експлуатації і створює унікальний зовнішній вигляд.