
Деревина в’яза володіє масою позитивних властивостей, наприклад, добре пручається гниття в умовах постійної вогкості. Деревина є міцною, твердою, міцною, в’язкою, важко колеться, легка в обробці. Широко використовується в меблевій промисловості, столярному, машинобудівному і обозному виробництвах. Крім твердості, стійкості до вологи і розщепленню важливо і ще одна властивість цього матеріалу – красива текстура натуральної деревини. Тому її досить часто застосовують у вигляді шпону поверх інших матеріалів. Завдяки відмінній твердості цей матеріал відмінно підходить для виготовлення луків, ручок інструментів і бейсбольних біт.
У виробництві меблів деревина в’яза теж вельми популярна. Відмітною властивістю цього матеріалу є його унікальна здатність до гнуття. Здатність в’яза гнутися, враховуючи його світлий відтінок, застосовують для виробництва нерівних контурів і обрамлення в декоративних панно, орнаментах інтер’єрної різьби.
Дошка в’яза має привабливу текстуру, в результаті чого застосовується в якості оздоблювального матеріалу, а також для художніх виробів (капи, береста).
Завдяки стійкості до гниття вона застосовується в шахтах, під час будівництва гребель, шлюзів і каналів. Саме з цієї деревини були побудовані опори першого Лондонського мосту. У теж час стійкість до гниття у воді втрачається під час контакту з грунтом. У суднобудуванні її використовують не тільки для оздоблення кают і салонів, але для виготовлення деталей корабельних корпусів. Деякі будови Венеції довгий час стоять на палях, які зроблені з в’яза.
Області застосування в’яза
В’яз завжди вважався деревом важливим. Зроблені з нього дуги, полози, голоблі відрізнялися найбільш високим якістю. Деревина в’яза — тверда, міцна і пружна. Розколоти її нелегко, вона обробляється із працею, і клопоту з нею у столярів і теслярів чимало. Зате вона майже не жолобиться, слабко при висиханні розтріскується, добре полірується і дуже красива у виробах своїм темно-коричневим ядром, широкої жовтуватою заболонню і привабливою текстурою.
Деревина в’яза не боїться води і використовується в шахтах, при будівництві гребель, шлюзів, каналів. У суднобудуванні вона йде не тільки на оздоблення кают і салонів, але і на виготовлення деталей суднових корпусів. Деякі споруди Венеції чудово стоять на палях, зроблених з ільма.
Наукова класифікація
Домен:
Еукаріоти
Царство:
Рослини
Відділ:
Квіткові
Клас:
Дводольні
Порядок:
Розоцвіті
Сімейство:
В’язові
Рід:
В’яз
Міжнародне наукове назва
Ulmus L.
В’яз корковий (Ulmus suberosa) — дає ще і пробку. На гілках цього в’яза утворюються нарости, з яких можна виготовляти коркові вироби. Плити з пресованої коркової крихти в’яза і теплоізолюючої здатності, і по легкості майже не поступаються плитах з класичних постачальників пробки — оксамиту амурського і коркового дуба.
У зв’язку з обмеженими запасами деревини ільма в даний час найбільш широко вона застосовується для отримання струганого шпону або для внутрішньої обробки. Приємний колір і текстура робить її цікавою для виготовлення меблів.
Досить висока зносостійкість дозволяє використовувати її у виготовленні паркету, в тому числі і художнього.
В’язові капи, завдяки красивій текстурі волокон, мають переваги перед капами тополі, волоського горіха і навіть карельської берези.
В’язи широко використовуються в озелененні завдяки тому, що майже у всіх видів густа, тіниста крона. Їх листя створюють таку перешкоду для пилу, що в’яз вважається одним з кращих очисників повітря. Листя в’яза мелколистого збирають у 7 разів більше сажі, ніж листя тополі. Чудовим «пилососом» служить і карагач з його дрібними, тісно сидячими листочками.
Види в’яза
- Ulmus alata Michx.
- Ulmus americana L. — В’яз американський
- Ulmus androssowii Litv. — В’яз Андросова
- Ulmus crassifolia Nutt.
- Ulmus davidiana Planch.
- Ulmus densa Litv. — В’яз густий
- Ulmus elliptica K. Koch — В’яз еліптичний
- Ulmus glabra Huds. — В’яз гірський, або В’яз шорсткий
- Ulmus harbinensis Q. S. Nie & G. Q. Huang
- Ulmus ×hollandica Mill.
- Ulmus laciniata (Trautv.) Mayr — В’яз лопатевої
- Ulmus laevis Pall. — В’яз гладкий
- Ulmus macrocarpa Hance — В’яз великоплідний
- Ulmus mexicana (Liebm.) Planch.
- Ulmus minor Mill. — В’яз малий, або Берест
- Ulmus parvifolia Jacq. — В’яз дрібнолистий
- Ulmus procera Salisb.
- Ulmus pumila L. — В’яз приземкуватий
- Ulmus rubra Muhl.
- Ulmus serotina Sarg.
- Ulmus szechuanica W. P. Fang
- Ulmus thomasii Sarg.
- Ulmus villosa Brandis ex Gamble
- Ulmus ×viminalis Lodd. ex Bean
- Ulmus wallichiana Planch.
Корисні таблиці
Фізико-механічні властивості деревини ильмовых
В’яз гладкий (європейська частина)
В’яз споріднений (Приморський край)
Ільм гірський (респ. Башкортостан)
1. Щільність, кг/м3 при вологості 12%
544
584
614
2. Коефіцієнт розбухання, % на % вологості
радіального
тангенціального
об’ємного
0,15
0,32
0,49
0,16
0,34
0,50
0,22
0,40
0,64
3. Межа міцності, МПа
при статичному вигині
при стисненні вздовж волокон
при розтяганні уздовж волокон
92,6
46,4
84,5
82,2
40,9
80,2
86,4
43,3
81,3
4. Ударна в’язкість, кДж/м2
57,8
68,1
105
5. Твердість, Н/мм2
торцева
радіальна
тангенціальна
43,1
35,0
38,7
–
–
–
60,4
47.7
45,8
Модуль пружності, ГПа
10,1
9,6
11,2